Morski prasići žive rame uz rame sa ljudima već hiljadama godina. Otkako su ovi simpatični krzneni ljubimci postali društvene životinje, njihovi divlji preci su se razdvojili na mnogo različitih vrsta morskih prasića, kao i boja i tipova dlake. Sa pufnastim, mekanim, pa čak i grubim dlakama, različite vrste morskih prasića danas oduševljavaju svoje vlasnike širom sveta.
U ovom članku smo pokrili skoro sve vrste morskih prasića koje postoje u svetu. Otkrijte koliko ima rasa, koje su to retke vrste morskih prasića, i čak koje rase, boje i šare imaju vaši morski prasići!

Sadržaj članka
Koliko ima vrsta (rasa) morskih prasića?
Različite zemlje priznaju različite rase morskih prasića, tako da količina različitih rasa morskih prasića zavisi od toga gde živite. Na primer, Britanski savet za zamorce (British Cavy Council) priznaje ukupno preko 40 rasa morskih prasića, dok Američka asocijacija uzgajivača zamoraca (American Cavy Breeders Association) priznaje samo 13.
Pogledaćemo zvanične i nezvanične vrste morskih prasića koje ćete naći u domovima negovatelja zamoraca širom sveta – uključujući i neke retke rase morskih prasića. Hajde da krenemo!
Popularne priznate rase morskih prasića
Naši zamorci dolaze u raznim oblicima i veličinama, gde su neke rase morskih prasića češći ljubimci od drugih. Hajde da saznamo koje su to popularne rase morskih prasića koje su zvanično priznate od strane asocijacija morskih prasića.
Američki morski prasići

Američki morski prasići su najpopularnija rasa zamoraca od svih. Ovi slatki ljubimci su poznati po svojoj kratkoj i glatkoj dlaci koja može biti u mnogo nijansi boja. Kratka dlaka ne zahteva dodatno češljanje, pa su američki morski prasići jedna od najlakših rasa za negu, posebno za potpuno nove vlasnike.
Američki morski prasići su poznati po svom divnom karakteru i ljubaznoj prirodi. Ovi mali krzneni prijatelji često uživaju u maženju sa svojim vlasnikom, iako je svaki zamorac drugačiji.
Kada pomislite na morsko prase, verovatno zamišljate američkog zamorca, zar ne? Nije iznenađujuće, s obzirom na to da je američki morski prasići su najstarija domestifikovana rasa morskih prasića na svetu!
Morsko prase sa belom krestom

Kao i kod američkih, morski prasići sa belom krestom imaju kratku, glatku dlaku bez potrebe za dodatnim češljanjem. Jedna razlika: njihova kresta. To je područje na vrhu glave morskog praseta, između ušiju, i za ove zamorce, ona je dominantno bele boje. Kresta im daje poseban izgled, gde naši zamorci izgledaju kao da nose krunu, i to ih čini zaista specifičnom i jako popularnom vrstom morskih prasića.
Morski prasići sa belom krestom po prirodi imaju slatke karaktere, i mogu biti malo stidljivi na početku. Svaki novi vlasnik treba da se pobrine da odvoji dovoljno vremena za uspostavljanje veze sa svojim krunisanim zamorcem.
Abisinski morski prasići

Abisinski morski prasići su preslatki mali zamorci, poznati po svojoj dlaci koja štrči u svim pravcima. Kružni pramenovi dlake nazivaju se rozete, i čine preslatke abisinske morske prasiće posebno osetljivim na dodir. Ovi preslatki morski prasići najbolje odgovaraju vlasnicima sa iskustvom, pošto zahtevaju posebno nežno rukovanje i pravilnu negu dlake.
Abisinsko morsko prase je omiljeno kod mnogih negovatelja zamoraca zbog svoje nezavisne prirode i drskog stava. Ne očekujte da će ovi smešni i maleni ljubimci odmah pritrčati za maženjem – može im trebati vremena da se naviknu na svoje vlasnike. Kada ih osvojite, postaju verni prijatelji.
Peruanski morski prasići

Peruanski morski prasići su najpopularnija rasa dugodlakih morskih prasića. Lako ih je prepoznati po njihovoj glatkoj, dugoj dlaci koja ima razdeljak tačno po sredini – od glave do zadnjice.
Peruanci su omiljeni kod vlasnika zamoraca zbog svojih opuštenih, slatkih osobina. Vole maženje, i mogu čak zahtevati sesije maženja od svojih negovatelja. I dok su ljubazni ljubimci, peruanski morski prasići takođe zahtevaju svakodnevno češljanje, redovno šišanje dlake, pa čak i povremeno kupanje. Budući vlasnici prasića trebali bi se uveriti da su spremni za dodatne zadatke.
Silkijski (Silkie) morski prasići

Silkijski morski prasići su takođe poznati kao Šelteji (Shelties), i imaju dugu ui bujnu dlaku. Za razliku od peruanskog morskog praseta, Silkie nema razdeljak na leđima. Ali baš kao i Peruanci, ovi zamorci su poznati po svom opuštenom karakteru.
Da bi njihova predivna dlaka ostala u najboljem stanju i da bi se sprečile bolesti, Silkijske morske prasiće treba svakodnevno četkati, redovno šišati dlaku i povremeno kupati. Zbog ovih dodatnih potreba za negom dlake, najbolje odgovaraju iskusnim vlasnicima.
Koronet (Coronet) morsko prase

Koronet morski prasići kombinuju divne loknice, poput Silkie prasića, sa krestom na glavi, slučnu onoj koju imaju morski prasići sa belom krestom. Neki ljudi kažu da izgleda kao da nose kraću periku na glavi. Definitivno je jedinstven izgled!
Koronet morski prasići mogu biti izuzetno pitomi ljubimci, poput Silkija i Peruanaca, ali su manje uobičajeni od svojih dugodlakih prijatelja. Takođe im je potrebna ista nega dlake da bi ostali u sjajnom stanju.
Teddy morski prasići

Teddy morski prasići dobijaju svoje simpatično ime po plišanim medvedima koje smo većina nas imali ili još uvek imamo. Sve rase morskih prasića su simpatične, ali morsko prase Teddy sa svojim kratkim, savijenim dlakama mora biti na vrhu liste simpatičnosti!
Da li ste znali da ovi zabavni ljubimci imaju dva tipa dlake? Teddy morski prasići imaju ili grubu ili meku, kao plišanu dlaku, i nijedna ne zahteva puno dodatne nege. Slatki Teddy morski prasići su popularni ljubimci zbog svog izgleda i karaktera, ali se jako teško pronalaze jer su retki.
Texel morski prasići

Texel morski prasići imaju impresivno dugu, kovrdžavu i talastu dlaku. Iako je njihova dlaka gruba, oni su itekako popularni ljubimci sa svojim zadivljujućim izgledom kao i radoznalim osobinama.
Texel morsko prase ima najzahtevniju rutinu nege jer je njihova dlaka duga i gruba. Može postati zamršena i neuredna ako se ne neguje svakodnevno, pa su ovi zadivljujući prasići neretko vidjeni kod iskusnijih vlasnika zamoraca.
Morsko prase Texel je jedna od novijih rasa morskih prasića, i pojavio se 80-ih godina nakon ukrštanja Silkija i Rex morskih prasića.
Sheba (Šeba) morski prasići

Sheba morski prasići su dugodlaki prasići sa puno krznenih šara. Predstavljaju mešavinu između peruanskog i abisinskog morskog praseta, tako da im mekana dlaka stoji u svim pravcima – kao loš dan za kosu, ali mnogo slađe! Dlaka Sheba morskog praseta ne raste tako brzo kao kod drugih dugodlakih morskih prasića, pa neće često tražiti šišanje.
Šeba morski prasići mogu biti osetljivi na dodir, baš kao i njihovi abisinski rođaci, i takođe imaju i abisinski nezavisni karakter. Generalno, ovi prasići su radoznali i društveni, i sjajni su ljubimci za vlasnike koji vole svakodnevno da četkaju svoje ljubimce.
Lunkarijski (Lunkarya) morski prasići

Lunkarijski morski prasići su još jedna rasa dugodlakih morskih prasića, a jedini način da se opiše njihova dlaka je kao divlja griva. Lunkarya izgleda kao da je peruanski morski prasić uhvaćen u vetru, sa grubom dlakom koja štrči oko njihovog tela – kako slatko!
Lunkarya je švedska rasa morskih prasića, i dobila je ime po svojoj vunenoj dlaci. Nežni lunkarijski morski prasići su divni i voljeni ljubimci za iskusne vlasnike prasića koji znaju kako da održavaju divlju dlaku dobro negovanom.
Lunkarya morski prasići su jedna od najređih rasa, pa se i retko nalaze u domovima ljubitelja zamoraca.
Sada kada znamo sve o zvanično priznatim rasama morskih prasića, hajde da pogledamo nepriznate i retke rase morskih prasića!
Primeri nepriznatih vrsta morskih prasića
Dosta rasa morskih prasića su priznate od strane različitih asocijacija zamoraca, i posebno nove rase morskih prasića ponekad nemaju svoj zvanični status. To ih ipak ne čini ništa manje simpatičnim, zar ne?
Vreme je da saznamo o preslatkim rasama morskih prasića koje možda nećete naći u zvaničnim priručnicima.
Merino morski prasići

Merino morsko prase pripada grupi dugodlakih zamoraca. Ovi slatki mališani imaju talasastu, dugu dlaku sa preslatkom krestom na vrhu glave. Iako niko zaista ne zna kako je Merino morsko prase nastalo, popularna teorija je da su rezultat ukrštanja Koronet i Rex morskih prasića.
Vlasnici prasića često porede Merino morsko prase sa malim ovcama zbog njihove predivne talasaste dlake, ali ne brinite – oni i dalje vrište umesto da beče. Kresta na njihovoj glavi samo dodaje na neobičnom izgledu. Njihova dlaka ih takođe čini jednom od težih rasa morskih prasića za negu, pošto grube kovrdže lako hvataju seno, posteljinu i druge materijale. Svakodnevno češljanje je obavezno za Merino morsko prase!
Alpaka morski prasići

Kao Merino, i Alpaka morsko prase ima talasastu dlaku, ali dlaka Alpaka morskog praseta je mnogo duža. Alpaka morsko prase ponekad se meša sa Texel morskim prasićem, i Alpaku možete prepoznati po šiškama. Šiške Alpake su usmerene napred.
Neki ljubitelji morskih prasića smatraju Alpaka morske prasiće najlepšim od svih vrsta morskih prasića, i oni su takođe jedna od jako retkih rasa. Zbog toga su generalno skupi i teško dostupni. Plus, njihova dlaka je veoma teška za negu, pa su najbolji za domove sa iskusnim ljubiteljima zamoraca.
Rex morski prasići

Rex morske prasiće možemo opisati jednom rečju: dlakavi! To su kratkodlaki prasići sa oštrijom dlakom, i postaju sve popularniji iz dana u dan. Rex nije priznat kao jedna od rasa morskih prasića od strane Američke asocijacije uzgajivača zamoraca, ali jeste od strane Britanskog saveta za zamorce.
Rex znači kralj, i iako Rex morsko prase verovatno misli da je kralj medju zamorcima, ime zapravo dolazi od njihove kratke, oštre dlake. Vlasnici ovih morskih prasića ponekad kažu da njihovi dlakavi prijatelji izgledaju kao ježevi – i nisu daleko od istine!
Ridžbek (Ridgeback) morski prasići

Ridgeback morski prasići su posebna vrsta abisinskih morskih prasića. Umesto mnogo malih brazdica, ridžbek morsko prase ima samo jednu dugu brazdu duž svojih leđa, što čini da im dlaka stoji uspravno. Mala brazda duž njihovih leđa čini da izgledaju prosto preslatko!
Ridgeback morski prasići nisu uvek od rođenja sa svojim brazdama – ponekad ih razviju tek kada su nekoliko nedelja stari. Kakvo divno iznenađenje bi to bilo!
Ovi kul zamorci su prijateljski nastrojeni i uživaju u pažnji, pa su ujedno i fantastični ljubimci.
Goli (Bezdlaki) morski prasići
Negovatelji zamoraca vole svoje simpatične saputnike zbog njihovih zabavnih ličnosti i preslatkog izgleda – uključujući pufnastu i mekanu dlaku. Da li ste znali da neki morski prasići nemaju uopšte ili imaju veoma malo dlake na sebi? Ovi prasići su poznati kao goli ili bezdlaki morski prasići, i često se nazivaju i mršavim prasićima.
Goli morski prasići su rezultat iznenadne genetske mutacije u kanadskom laboratorijumu 1978. godine. Kao i neke druge rase morskih prasića, ovi bezdlaki prijatelji nisu namerno uzgajani. Ali u poslednjih nekoliko godina su postali jako popularni kod vlasnika morskih prasića zbog njihovog jedinstvenog izgleda.
Ako razmišljate o nabavci bezdlakog morskog praseta, obavezno se dobro informišite o njihovim posebnim potrebama za negom. Ove preslatke rase morskih prasića su najbolje za iskusne vlasnike zamoraca.
Sada, hajde da saznamo više o dve različite rase golih morskih prasića!
Crni bezdlaki (Skinny) morksi prasići

Mnogi negovatelji zamoraca nazivaju bilo koje bezdlako morsko prase Skinny prasićem, ali oni su zapravo jedna od dve rase bezdlakih morskih prasića. Skinny morsko prase možete razlikovati od druge rasa po maloj količini pufnaste dlake na njihovim stopalima i nosovima. Ponekad, skinny morsko prase može imati dodatne delove pokrivene dlakom duž svog tela.
Skinny prasićima je potrebno posebno stanište, toplije temperature i nega kože. Oni su preslatki ljubimci ako dobiju pravu negu, ali budući roditelji skinny prasića trebalo bi da se uvere da su spremni za dodatni rad.
Baldwin morski prasići

Baldwin morski prasići su druga rasa golih morskih prasića, i ovi maleni prijatelji nemaju dlake uopšte – osim kada se rode. Dok se skinny prasići rađaju bez dlake, Baldwin morski prasići se rađaju sa dlakom koju izgube u roku od nekoliko meseci. Možete zamisliti šok kada je jedan kalifornijski uzgajivač primetio da njegovo morsko prase sa belom krestom gubi dlaku… i tako je nastao Baldwin morski prasić!
Ovi preslatki goli prasići imaju iste dodatne potrebe za negom kao i skinny prasići – pa nemojte se previše vezati za njihove slatke face pre nego što se informišete o negovanju golih zamoraca.
Rase bezdlakih morskih prasića se svakodnevno pridružuju sve većem broju domova širom sveta. Nekada su bili jedna od izuzetno retkih rasa morskih prasića, a sada su to veoma popularni kućni ljubimci.
Zaključak: Sve vrste morskih prasića imaju jednu zajedničku stvar…
A to je da su oni su tako slatki! I bez obzira na rasu morskog praseta, boje zamorca, oznake ili tipove dlake zamorca – svi naši morski prasići zaslužuju najbolju brigu koju možemo da im pružimo.
Bez obzira na oblik, veličinu ili boje zamoraca, naši maleni prijatelji su nam dragi zbog njihovih zabavnih karaktera i ljubavi koju nam daju svakodnevno. I naravno, zbog njihovog očaravajućeg izgleda!